Autodesk Inventor Publisher Intro kursus


Inventor PublisherAutodesk Inventor Publisher
Dette kursus er designet til alle, der er involveret i at lave tekniske publikationer, brugsanvisninger, salgs og marketingtekster, service manualer, samlevejledninger osv. Publisher kan hjælpe dig med at vise og forklare dine produkter ved hjælp af præcise og overbevisende 2D dokumentation og/eller interaktivt 3D teknisk dokumentation. Vi gennemgår, hvordan man kan skabe professionel 2D dokumentation, samt...
Læs mere

Gratis introkursus. Over 3 timer gennemgår vi hvad Autodesk Inventor Publisher er og du får mulighed for selv at prøve systemet.

Dette kursus har du mulighed for gratis at tilmelde dig og lærere hvad Inventor Publisher kan gøre for dig.

Målgruppe

Dette halvdags kursus er for alle som er interesseret i at vide mere om mulighederne i Inventor Publisher.

Dit udbytte

Hvis du er meget involveret i at lave tekniske publikationer, brugsanvisninger, salgs- og marketing- tekster, service manualer, samlevejledninger osv, kan Publisher hjælpe dig til at arbejde hurtigt og effektivt, samt give dit firma nogle spændende nye muligheder inden for interaktiv dokumentation.

Indhold

På kurset gennemgår vi hvordan man kan skabe professionel 2D dokumentation og du kommer til at lave øvelser i de grundlæggende elementer i brugen af Inventor Publisher.

Du kommer til at lave øvelser i at oprette og publicere dokumenter og film, til teknikeren i marken eller i produktionen. Dokumenterne/filmene kan naturligvis også bruges i salgsteamet eller præsenteres direkte for kunden.

Publisher kan udgives i mange formater fx Microsoft Word, Microsoft PowerPoint, Adobe PDF og Adobe Flash mm. På kurset fokuserer vi på hvordan data fra Publisher kan indsættes direkte i Microsoft Word og hvordan disse data automatisk opdateres ved konstruktions ændringer i Inventor.

Kursus Materialer: Kursus materialer vil være på engelsk

Varighed: 3 timer (9-12)

Forudsætninger: Der kræves kun en meget generel viden om 3D og dens begreber, dog er en grundlæggende forståelse af software vigtig. Kendskab til andre digitale medier er ikke en nødvendighed.

Pris: Gratis (Kursus værdi 1.750,-)

Varighed: 3 timer (9-12)

Holdstørrelse: Max 8 deltagere 

Afmeldelse: Ved afbud senere end 5 dage før kursusstart eller manglende fremmøde, faktureres værdien af kurset.



 

Prøv gratis eller bestil

3dbutik

InventorBogen

Design dit eget kursus

Produkter

Nyttige genveje

Forum

Support

InventorKlubben

Fjernsupport

Kurser

Grund kursus

Videregående kursus

Inventor Review

Inventor Master

Produktkonfiguration

Supermodeller

Business CAD

Inventor Review

 

Følg Invent

Facebook

LinkedIn

Metal Supply

Nyhedsmail

Referencer

Kunder

 

Hvem er vi

InventDK A/S blev grundlagt i 2003 af adm. direktør Lars Jensen, som også er forfatter af "InventorBogen".

Vi er et officel "Autodesk Training Center" og forhandler af Autodesks produkter.

Vores kerneområder er uddannelse, service- og supportopgaver indenfor Inventor mm. og salg af Autodesk software.