Publisher kan hjælpe dig med at vise og forklare dine produkter ved hjælp af præcise og overbevisende 2D dokumentation og/eller interaktivt 3D teknisk dokumentation.
Vi gennemgår, hvordan man kan skabe professionel 2D dokumentation, samt hvordan man laver 3D baseret interaktiv teknisk dokumentation, herunder videoer.
Vi opretter og publicerer dokumenter og film (til mobile enheder, Iphone og Ipad), til teknikeren i marken eller i produktionen.
Dokumenterne/filmene kan naturligvis også bruges i salgsteamet
eller præsenteres direkte for kunden.
Data fra Publisher kan indsættes direkte i Microsoft Word,
Microsoft Powerpoint, Adobe PDF og Adobe Flash mm.
- Introduktion til Inventor Publisher
- Gennemgang af Publisher brugerflade og indstillingsmuligheder
- Igangsættelse af manualer inden produktet er færdig konstrueret
- Filtyper som kan anvendes i programmet og hvordan importeres disse
- Valg af baggrund og styring af produkternes udseende
- Oprettelse af og redigering af Storyboards og Snapshots
- Tilføjelse af billeder og beskrivelser til Storyboard
- Skabelse af samlevejlednings film
- Udgivelse af billeder/film til video, dwf, Adope Flash og pdf, Images, Microsoft PowerPoint og Word
- (Intro til udgivelse af film/billeder til iPad)
Kursus Materialer: Kursus materialer vil være på dansk.
Varighed: 1 dag
Forudsætninger: Der kræves kun en meget generel viden om 3D og dens begreber, dog vil en grundlæggende forståelse af software vigtig. Kendskab til andre digitale medier er ikke en nødvendighed.
Pris: Kr. 3500,- ekskl. moms
