Inventor Review firmakursus


Junckers A/S
Man fristes til at sige ildsjæle på Inventorområdet
Vi valgte Invent, det viste sig at være et godt valg. For det første var Invent`s nøglemedarbejdere meget kompetente, ja man fristes til at sige ildsjæle på Inventorområdet. Junckers Industrier A/S Junckers Industrier...
Læs mere

Hvordan bruger i Autodesk Inventor, hvor gør I det godt og hvor kan der være forbedringer at hente. Kurset Inventor review er et firmakursus målrettet virksomheder, som gerne vil være endnu bedre til at bruge Inventor til konstruktionsopgaverne og samtidig mangler et overblik over, hvordan denne proces skal startes og håndteres.

Målgruppe

Virksomheder som benytter Inventor, og har behov for eller lyst til at udvikle sig - med henblik på medarbejderenes egen viden, samt firmaets CAD platform.

Mål

Målet med kurset er, at give virksomheden et overblik over mulighederne for udvikling og en ny forståelse for konstruktionsprocesserne, fra ide/koncept til færdigt produkt. I får et nyt overblik med nye mål at stile mod, hvilket umiddelbart vil være værdiskabende for virksomheden.

Jeres udbytte

I får tilført nye lag af viden omkring Inventor, og I vil kunne se nye muligheder og konstruktions metoder, som kan udbredes i virksomheden.

I vil blive udfordret til at inddrage dit firmas arbejdsmetoder i processen, og deltagerne og firmaet vil med det samme opleve, at processen er værdiskabende.

Vi kommer helt ned til jeres grundlæggende rutiner. Selvom kursets overskrift er et review af, hvordan i arbejder, så vil der hele tiden komme gode anvisninger til, hvordan I kan bruge Inventor endnu bedre.

Form

På kurset gennemgår vi jeres arbejdsrutiner vedrørende konstruktion og anvendelse af inventor. Kurset afholdes som en workshop hos jer eller i vores kursuslokaler, hvor vi kommer med en grundlæggende agenda for dagene. Ud fra denne agenda arbejder kurset sig rundt omkring jeres egne rutiner og konstruktioner.

Som optakt til kurset opfordres deltagerne til, på forhånd, at have skrevet punkter med spørgsmål og problemstillinger, som skal vendes på kurset.

Efter kurset

Efter kurset modtager I et skrevet review over kurset. Reviewet gennemgår de gode ting vi har set under kurset om jeres brug af Inventor, og de steder, hvor der er potentiale for at arbejde imod at dygtiggøre sig, evt. via efterfølgende kurser. Reviewet kommer med et forslag til en fremtidig uddannelsesplan.

Pris

Kr. 19.000,- for op til 4 deltagere, herefter 1.800,- pr- ekstra deltager

Varighed

2 dage


 

Prøv gratis eller bestil

3dbutik

InventorBogen

Design dit eget kursus

Produkter

Nyttige genveje

Forum

Support

InventorKlubben

Fjernsupport

Kurser

Grund kursus

Videregående kursus

Inventor Review

Inventor Master

Produktkonfiguration

Supermodeller

Business CAD

Inventor Review

 

Følg Invent

Facebook

LinkedIn

Metal Supply

Nyhedsmail

Referencer

Kunder

 

Hvem er vi

InventDK A/S blev grundlagt i 2003 af adm. direktør Lars Jensen, som også er forfatter af "InventorBogen".

Vi er et officel "Autodesk Training Center" og forhandler af Autodesks produkter.

Vores kerneområder er uddannelse, service- og supportopgaver indenfor Inventor mm. og salg af Autodesk software.